5 zasad skutecznej reklamy na Facebooku

Media społecznościowe są obecnie tak popularne, że można w nich wypromować praktycznie wszystko. Kluczem do sukcesu jest dobrze przeprowadzona kampania reklamowa – określenie pożądanego celu, dobranie odpowiedniego targetu oraz zoptymalizowanie działań.

5 zasad skutecznej reklamy na Facebooku

Media społecznościowe są obecnie tak popularne, że można w nich wypromować praktycznie wszystko. Kluczem do sukcesu jest dobrze przeprowadzona kampania reklamowa – określenie pożądanego celu, dobranie odpowiedniego targetu oraz zoptymalizowanie działań. Niestety, nie wszystkim się to udaje – obecnie Facebook jest przepełniony reklamami i tak naprawdę są one coraz mniej zauważalne i coraz mniej lubiane przez użytkowników. Co zrobić, by nasza reklama nie była nachalna i pokazywała się naprawdę tym, którzy mogą zostać potencjalnymi fanami naszego profilu?

1. Wybierz odpowiedni czas reklamy

Oczywiście, niektóre profile mogą pozwolić sobie na wspieranie swoich działań reklamą przez dłuższy czas, jednak w większości przypadków reklama używana jest „doraźnie”, po to, by trafić do większej ilości fanów. Reklama bardzo dobrze działa, gdy promuje ona konkretne działania na profilu, np. konkurs bądź inną specjalną akcję czy wydarzenie. Dzięki temu, reklama jest bardziej interesująca, użytkownicy chętniej odwiedzają nasz profil i stają się jego fanami.

2. Określ cel

Decydując się na reklamę najlepiej od razu określić jej cel – co dzięki niej chcemy osiągnąć. Możemy zareklamować nowy profil i zdobyć więcej fanów, możemy wypromować konkurs, kody rabatowe bądź inną akcję specjalną, ale możemy też zaktywizować naszych fanów poprzez promocję najciekawszych postów, dzięki czemu zwiększymy interakcję na naszym profilu. Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego trzeba się nad tym zastanowić, zanim podejmiemy konkretne działania.

3. Zoptymalizuj kampanie

Dzięki optymalizacji reklamy możemy osiągnąć większe efekty, za mniejsze pieniądze. Dodatkowo, jest ona niezbędna, jeśli chcemy dotrzeć do osób, które na pewno są zainteresowane naszym produktem. Dzięki odpowiednim narzędziom, możemy na bieżąco śledzić przebieg naszej kampanii. Łatwo więc przeanalizować liczbę kliknięć, koszt pojedynczego kliknięcia, aktywność użytkowników czy CTR, czyli stosunek kliknięć w reklamę do ilości jej wyświetleń. Monitorowanie dostępnych statystyk pozwoli na dostosowanie kampanii do konkretnej grupy odbiorców i osiągnięcie wymiernych korzyści. Możemy też tworzyć kilka kampanii jednocześnie, dzięki czemu konkretne treści mogą stać się bardziej „klikalne”.

4. Dobierz odpowiedni target

Dobór odpowiedniego targetu to obecnie „klucz do sukcesu”. Coraz większa ilość osób jest wyczulona na chwyty marketingowe, także na Facebook’u, dlatego reklama, która będzie wyświetlała się „nieodpowiednim” osobom, może nie tylko nie przynieść zamierzonych rezultatów, ale wręcz denerwować winnych. Jeśli reklama dotrze do potencjalnie zainteresowanych użytkowników, to nie tylko zwiększy rozpoznawalność naszej firmy, ale też zoptymalizuje wydatki przeznaczone na reklamę.

 

Facebookowy kreator reklam udostępnia wiele opcji wyboru konkretnych odbiorców, np., parametry geograficzne (kraj, województwo, miasto itp.), parametry demograficzne, zainteresowania, miejsce pracy oraz połączenia – reklama może być skierowana do fanów danej strony, do ich znajomych oraz do osób niezwiązanych ze stroną. po ustawieniu konkretnej grupy docelowej w kreatorze reklam, mamy możliwość podglądu szacunkowych danych, dotyczących wielkości grona odbiorców i kosztów, w odniesieniu do każdej wersji. Możemy więc odpowiednio zawęzić lub rozszerzyć grupę docelową, zgodnie z naszymi preferencjami. Skuteczne targetowanie pozwoli przebić się przez setki mało wartościowych informacji, których na Facebook’u nie brakuje.
5. Promuj posty

Posty, które cieszą się dużą popularnością, można wykorzystać do dodatkowej promocji naszej marki. Facebook pozwala na promowanie wszystkich typów postów, można więc zwiększyć zasięg statusów, zdjęć, ofert, film czy nawet pytań. Jest to dobre rozwiązanie, jednak podobnie jak przy reklamach, trzeba zadbać o interesującą treść i odpowiednio dobrać ich odbiorców. Należy także wziąć pod uwagę, że promowanie postów bezpośrednio z fanapge’a przynosi gorsze rezultaty niż „ręcznie” ustawiane w kreatorze reklam. W tej sytuacji, to automat “myśli” za nas, zatem nie zawsze dotrzemy do użytkowników, na których najbardziej nam zależy.

 

Możemy też zapłacić więcej za taką formę promocji, mimo że będzie mniej efektywna, niż post wypromowany z poziomu kreatora reklam.Podsumowując, można reklamować się na Facebook’u, ale oczywiście „z umiarem”. Nikt z nas nie lubi przepychu ani nadmiaru czegoś – tak samo jest i w tym przypadku. Pamiętajmy także o tym, że jeśli chodzi o reklamy na Facebooku, to „przerost formy nad treścią” jest nie tylko wskazany, ale wręcz konieczny. Z reakcją na reklamę, jest podobnie jak z reakcją dziecka w sklepie – wybierze to, co szczególnie go zaciekawi i zainteresuję.

 

Dlatego też, wykorzystajmy możliwości jakie daję nam Facebook – dostosujemy treść do grafiki, ale pamiętajmy oczywiście o kreatywności – dzięki niej reklama na pewno zostanie zauważona. Jeśli dodatkowo zostanie dobrany odpowiedni target reklamy oraz jej koszty zostaną zoptymalizowane – sukces gwarantowany! Warto jednak pamiętać, że, nawet jeśli dzięki reklamom pozyskamy dużą ilość fanów, o tym, czy pozostaną przy marce na dłużej, decydować będą działania prowadzone przez administratora profilu.

Comments are closed.